Nakup školjk v trgovini, ribarnici
- Kot vsa živila, morajo tudi školjke imeti zagotovljeno sledljivost, to je možnost sledenja in spremljanja ribiških proizvodov in proizvodov iz ribogojstva skozi vse faze (od ulova, predelave, distribucije) do prodaje končnemu potrošniku.
- Sveže školjke kupujemo od preverjenih dobaviteljev, ki imajo označene školjke z oznakami/deklaracijami. Pri postrežnih školjkah mora biti nameščena oznaka neposredno ob/ na ribiškem proizvodu, na katerega se nanaša. Oznaka mora biti na dobro vidnem mestu za potrošnika, na njej pa morajo biti prepoznavni in čitljivi podatki, ki ne smejo biti zavajajoči.
- Na oznakah/deklaracijah so pomembne naslednje informacije: slovensko trgovsko ime školjk; znanstveno (latinsko) ime; način proizvodnje in ustrezno geografsko/ribolovno območje: nabrano v morju (in 3-črkovna koda FAO območja) ali gojeno (država izvora); datum ulovov ali datum proizvodnje/pakiranja; rok trajanja ali ustrezna opredelitev (npr. »školjka mora biti ob nakupu živa«); podatek o tem, ali so bili ribiški proizvodi predhodno zamrznjeni; pogoji shranjevanja (na hladnem, pri temperaturi); neto teža v kilogramih; identifikacijska številka vsake pošiljke (LOT), identifikacijska številka in ime ribiškega plovila ali ime ribogojske proizvodne enote; ime in naslov dobavitelja.
- V ribarnici morajo biti sveže školjke shranjene na ledu.
- Nekatere školjke (npr. klapavice, ostrige, vongole, mušule) morajo biti ob nakupu žive, lupini morata biti zaprti/zaklopljeni, imeti morajo prijeten vonj po morju. Odprte školjke zavržemo.
- Školjke, ki se prodajajo sveže v odprti lupini (npr. Jakobova pokrovača ima lupini, ki se ne preklapljata popolnoma in zato izven vode takoj pogine), morajo imeti meso čvrsto in bleščeče bele do bež barve, drugi organi morajo biti nespremenjeni (ženska spolna žleza je oranžno rdeče barve). Vonj mora biti prijeten, svež, po morju.
- Žive školjke s poškodovano, počeno ali razbito lupino zavržemo.
- Zamrznjene embalirane surove školjke in postrežne zamrznjene školjke brez embalaže morajo imeti oznako/deklaracijo z vsemi podatki o vrsti školjk (slovensko in znanstveno ime), o poreklu školjk, načinu proizvodnje (ujeto v morju ali gojeno), pogojih shranjevanja in roku trajanja ter ostale podatke, pomembne za sledljivost.
- V ribarnici ali trgovini morajo biti zamrznjene školjke shranjene v zamrzovalnih enotah pri temperaturi, ki jo je predpisal proizvajalec zamrznjenih izdelkov. Vsi izdelki morajo biti zloženi pod mejno črto shranjevanja.
- Ne kupujemo zamrznjenih školjk, če je embalaža poškodovana, raztrgana.
- Na površini zamrznjenih školjk ne sme biti kristalov. To je namreč znak, da je bil izdelek v embalaži že predolgo zamrznjen ali že nekoliko odtajan in ponovno zamrznjen.
- Za prenos/prevoz školjk domov uporabljamo hladilno vrečo oziroma hladilno torbo s hladilnimi elementi. Nakup naj bo zadnje opravilo pred odhodom domov (Vir: NIJZ).
RAVNANJE S ŠKOLJKAMI DOMA
• Najbolje je, da školjke kupimo tik preden jih želimo pripraviti, s tem se izognemo daljšemu shranjevanju v hladilniku, razen če so školjke pakirane v ustrezni vakuumski embalaži, katera je opremljena z datumom uporabe. Če kupimo sveže školjke postrežno, pri nakupu vprašamo prodajalca za nasvet, koliko časa in kako jih hranimo doma.
• Sveže školjke doma takoj spravimo v večjo odkrito posodo, posodo pokrijemo z vlažno krpo, da zadržuje vlago, in jih do priprave shranimo v hladilnik (do 5ºC). Posoda s školjkami naj bo na polici hladilnika tako, da so školjke ločene od drugih živil. Pazimo, da se druga živila ne navzamejo vonja.
• Školjk nikoli ne shranjujemo v vodi, lupini se bosta odprli in meso školjke se bo pokvarilo.
• Sveže, žive školjke nikoli ne zamrzujemo. Pred zamrznitvijo jih je potrebno predhodno termično obdelati.
• Zamrznjene školjke tajamo v hladilniku ali pod tekočo vodo v originalni embalaži. Pri odtajevanju v hladilniku morajo biti školjke ločene od ostalih živil zaradi možne kontaminacije ostalih živil z listerijo in drugimi bakterijami. Nikoli jih ne tajamo na kuhinjskih površinah pri sobni temperaturi. Odtajanih školjk ne smemo ponovno zamrzovati.
• Pri pripravi pazimo na osebno higieno, predvsem na temeljito higieno rok.
• Školjke pred uživanjem toplotno obdelamo. Pri toplotni obdelavi se morata lupini školjke odpreti.
• Školjke, ki so se med kuhanjem odprle, zaradi varnosti kuhajo še tri do pet minut, ob tem naj rahlo vrejo (s tem uničimo patogene bakterije). Školjke, ki so ostale zaprte, zavržemo.
• Če školjke cvremo v olju, jih pri temperaturi 190 °C cvremo tri minute. Če jih pečemo, jih pečemo vsaj 10 minut pri temperaturi 230 °C. Pri serviranju gotovih jedi pazimo, da ne uporabljamo iste posode in pribora kot za pripravo surovih školjk.
• Pripravljene školjke zaužijemo čim prej po pripravi, kasneje jih ne smemo pogrevati (Vir: NIJZ).